سوالی دارید ? مطرح بفرمایید
شنبه تا پنج شنبه : 9 الی 19
گلستان- کردکوی
01734347707

مقالات

آشنایی با ارز بیت تورنت BitTorrent (BTT)

بیت تورنت (BTT) توکن بومی بزرگترین پروتکل به اشتراک گذاری فایل است که اخیراً ICO خودش را اجرا کرد.

این ICO و توکن آن سروصدای زیادی برپا کرد چون اولین ICO بود که بر روی لانچ پد بایننس که یک پورتال جذب سرمایه است برگزار می‌شد. با توجه به اینکه جاستین سان از پروژه ارز دیجیتال ترون (TRX) مالک بیت تورنت است، تبلیغات زیادی برای این ICO صورت گرفته بود اما آیا BTT آینده‌ای دارد و یا این سروصدا و تبلیغات محکوم به نابودی هستند؟

در این مطلب نگاهی به محبوبیت این پلتفرم خواهیم داشت و تکنولوژی، نقشه راه و کاربردهای آن را بررسی می‌کنیم. همچنین پتانسیل قیمت BTT و چشم انداز آینده آن از نظر پذیرش انبوه را بررسی می‌کنیم.

ICO بیت تورنت

بیت تورنت بزرگترین پروتکل به اشتراک گذاری فایل در جهان محسوب می‌شود و بعضی برآوردها ادعا می‌کنند که بیش از 20 درصد ترافیک اینترنت به بیت تورنت مربوط است به همین دلیل وقتی جاستین سان از ترون، این پلتفرم را به قیمت 140 میلیون دلار خرید، سروصدای زیادی به پا کرد و وقتی ترون توکن TRC-10 خودش را با تیکر BTT برای بیت تورنت عرضه کرد، این سروصدا بیشتر شد.

فروش این توکن که در پلتفرم جدید لانچ پد بایننس انجام شد ظرف کمتر از 15 دقیقه به پایان رسید و منجر به جذب 7.2 میلیون دلار سرمایه برای بیت تورنت شد؛ این طرح فروش عمومی پس از یک طرح فروش خصوصی 20 میلیون دلاری اجرا شده بود. نیازی به گفتن نیست که این یکی از موفق ترین پروژه‌های فروش عمومی توکن در سال پیش بود چون مدتی بود که شاهد رکود کلی بازار ارزهای دیجیتال بودیم که به بیشتر کوین‌ها سرایت کرده بود.

این پروژه باعث شد حجم تقاضا برای توکن BTT به قدری زیاد شود که سایت پروژه قادر به مدیریت کل ترافیک ایجاد شده نباشد و بعضی از سرمایه گذاران نتوانستند به سایت و پروژه فروش توکن دسترسی پیدا کنند.

این پروژه تا این جای کار با موفقیت به کارش ادامه داده اما دقت داشته باشید که شور و هیجان شکل گرفته نسبت به این توکن ادامه پیدا کرده و جاستین سان همچنان به تبلیغ بیت تورنت و توکن BTT مشغول است (که این اقدامات در موفقیت و اوج گرفتن آن بی تأثیر نیستند). او در 11 فوریه وعده اجرای بزرگترین و طولانی ترین ایردراپ تاریخ را داد که در بلاک شماره 6600000 اجرا شده و باعث می‌شد دارندگان توکن TRX به ازای هر TRX که در والتشان دارند، 0.1097681177 توکن BTT دریافت کنند.

پس از رسیدن قیمت توکن BTT به اوج 0.001250 دلار در پنجم فوریه 2019، شاهد عقبگرد آن بودیم و حالا پس از اجرای این ایردراپ عظیم، این توکن با قیمت 0.000847 دلار معامله می‌شود که البته نسبت به نرخ 0.00012 دلاری زمان ICO بیشتر است در نتیجه سرمایه گذاران این پروژه تقریباً طی دو هفته موفق به کسب بازده 7 برابری شدند.

حالا که با ماجراهای این ICO آشنا شدید، نگاهی دقیق تر به BTT، بیت تورنت و کاربردهای بالقوه توکن BTT خواهیم داشت و مزایا و معایب آن را بررسی می‌کنیم تا به یک دید کلی درباره این پروژه برسیم.

توکن BTT چیست؟

BTT یک توکن TRC-10 است که در بلاک چین ترون ایجاد شد. این توکن برای ارتقای پروتکل بیت تورنت که سال 2001 راه اندازی شده بود و در سال 2018 توسط بنیاد ترون خریداری شد، ایجاد شد.

این دو پروژه ترکیب خیلی خوبی هستند چون ترون نشان دهنده شکل گیری عصر جدیدی از پلتفرم‌های غیرمتمرکز است و بیت تورنت هم یکی از اولین شبکه‌های غیرمتمرکز اینترنت محسوب می‌شود. همچنین بیت تورنت یکی از محبوب ترین شبکه‌هاست که هر ماه بیشتر از 100 میلیون کاربر دارد. این ویژگی‌ها باعث شده BTT از همان ابتدای کار به یک منبع عظیم از کاربران دسترسی داشته باشد.

اولین کاربرد پیشنهادی در مقاله سفید بیت تورنت (BTT) ارتقای کارایی سیستم به اشتراک گذاری فایل است. به اشتراک گذاری فایل در بیت تورنت شامل طرف‌هایی به اسم Peer (نظیر) و Seed (بذر) می‌شود که Peerها گروهی هستند که فایل‌های درخواستی خودشان را در قالب قطعات کوچک از گروه دوم (Seed) دریافت می‌کنند که این گروه کپی کامل فایل را بین هم توزیع می‌کنند.

ترون باور دارد که می‌توان از BTT برای اجرای هر چه بهتر این فرایند استفاده کرد.

قابلیت بیت تورنت اسپید

یکی از اولین قابلیت‌های بیت تورنت که باید به آن بپردازیم BitTorrent Speed است که انتظار می‌رود در سه ماهه دوم سال 2019 رونمایی شود و منجر به افزایش سرعت BTT خواهد شد.

BitTorrent Speed طوری طراحی شده که از انگیزه‌های اقتصادی شبکه بیت تورنت استفاده کند. حالا نودهای همتا (Peer) می‌توانند برای ارتقای موقعیت خودشان در صف‌های دانلود و سرعت دادن به فرایند دانلود، پرداخت‌هایی در قالب BTT انجام دهند و Seedها هم این پرداخت‌ها را دریافت می‌کنند در نتیجه انگیزه بیشتری برای آنلاین ماندن طولانی مدت تر پیدا می‌کنند.

توسعه دهندگان سیستم BitTorrent Speed باور دارند که چنین نوع انگیزه بخشی به بهینه سازی مصرف شبکه و منابع رایانشی آن کمک می‌کند. یک سیستم مزایده هم پیاده سازی می‌شود که قرار است ابتدای کار به صورت ساده و خودکار باشد و بعداً اصلاحات و تغییرات بیشتری در آن ایجاد شود.

طبق آنچه در مقاله سفید BTT درباره BitTorrent Speed نوشته شده: این سیستم به کاربران امکان می‌دهد پیشنهادات خودشان را برای یک جمعیت تبلیغ کرده و برای دسترسی به فایل‌ها توکن BTT پرداخت کنند. هدف نهایی این است که seedها انگیزه بیشتری برای آنلاین ماندن پیدا کنند، خوشه‌های جمعیتی شکل گرفته دوام بیشتری پیدا کنند و سرعت دانلود برای همه اعضاء بیشتر شود.

سایر کاربردهای BTT

کاربردهای دیگری هم برای BTT در نظر گرفته شده که در آینده برای ارتقای اکوسیستم بیت تورنت اجرا می‌شوند. همه این قابلیت‌ها با هدف فراهم کردن امکان ذخیره ارزش توسط کاربران بیت تورنت با سهیم بودن در این زیرساخت طراحی شده اند.

در ابتدا، سه سرویس یا قابلیت غیرمتمرکز اصلی برنامه ریزی شده:

 1. سیستم تحویل محتوا که به کاربران امکان می‌دهد پیشنهاداتشان را تبلیغ کرده و برای دریافت هر چه سریع تر محتوا توکن BTT پرداخت کنند.
 2. پلتفرم ذخیره که کاربران در آن می‌توانند برای دریافت فضای ذخیره بیشتر هزینه پرداخت کنند یا برای تأمین این فضا دستمزد بگیرند.
 3. یک سرویس پروکسی که کاربرانی با سرعت اینترنت غیرپایدار می‌توانند از این سرویس یک کلاینت بگیرند تا محتوا را با استفاده از URL مربوطه دانلود کنند.

پروتکل بیت تورنت در اصل اپن سورس خواهد بود تا توسعه دهندگان بتوانند به راحتی در این پلتفرم اپلیکیشن‌هایی مفید و جدید بسازند که نیاز کاربران را رفع کنند. توسعه دهنده‌ها برای ساختن چنین اپلیکیشن‌هایی توکن BTT دریافت می‌کنند.

ظاهراً چشم انداز بیت تورنت و بنیاد ترون با چشم انداز خیلی از پروژه‌های بلاک‌چین یکسان است یعنی ساختن اقتصادی که در آن پرداخت‌های کوچک (micro-payment) به سیستم قدرت بخشیده و اکوسیستم هم به مرور زمان با تعامل کاربران رشد می‌کند. تا امروز ثابت شده که ساختن موفقیت آمیز چنین اقتصادی سخت است اما هیچ یک از پروژه‌های قبلی، پلتفرمی به بزرگی و محبوبیت بیت تورنت در اختیار نداشتند.

جامعه بیت تورنت

گاهی اوقات منافع و علایق جامعه‌ای که یک ارز دیجیتال را می‌سازند، مهم ترین عامل برای دستیابی آن به پذیرش انبوه است. انگیزه و علاقه کاربران هم منجر به گسترش آگاهی و با خبر شدن دیگران از وجود این پلتفرم شده و می‌تواند به جذب نودهای Seed بیشتر کمک کند.

با توجه به محبوبیت قبلی بیت تورنت، این پروژه از قبل هم دنبال کنندگان زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته مثلاً در کانال تلگرام آن بیش از 70 هزار کاربر عضو هستند و در توئیتر هم بیش از 53 هزار دنباله کننده دارد؛ لایک‌های صفحه فیسبوک پروژه هم به 650 هزار عدد می‌رسد که این ارقام و اعداد کاملاً قابل توجه هستند.

علاوه بر این باید به تأثیر جامعه ترون در موفقیت و پیش برد پروژه هم توجه داشت. با توجه به اینکه برای دارندگان توکن TRX توکن BTT ایردراپ می‌شود، احتمال مشارکت آنها در اکوسیستم بیت تورنت وجود دارد. کاملاً مشخص است که جامعه ترون نسبت به اکوسیستم کلی این پروژه توجه و علاقه زیادی دارند.

نقشه راه و پیشرفت‌ها

یکی از مهم ترین ضوابط و معیارهایی که میزان کار انجام شده روی یک پروژه را مشخص می‌کند، مخازن گیت‌هاب پروژه هستند که حجم کد نوشته شده برای پروژه را مشخص می‌کنند.

هر چند پروتکل بیت تورنت 117 مخزن عمومی دارد اما آنهایی که به توکن BTT ارتباط دارند همگی در حال حاضر به شکل خصوصی کار می‌کنند که این موضوع دلایل خاص خودش را دارد.

در هر صورت تیم بیت تورنت یک نقشه راه منتشر کرده و درباره آنچه در سال پیش رو قرار است انجام دهند، توضیحاتی ارائه کرده از جمله اینکه انتظار می‌رود تا انتهای سه ماهه اول سال 2019 اقدامات زیر را انجام دهند:

 • تکمیل سیستم تبادل درون زنجیره‌ای و برون زنجیره‌ای سمت سرور
 • تکمیل فریم ورک تحلیل جمعیت پروژه
 • صدور توکن‌های BTT (از نوع TRC-10)

تیم پروژه امیدوار است در سه ماهه اول و دوم سال 2019 اقدامات زیر را انجام دهد:

 • راه اندازی اینترفیس والت کاربری کامل برای کلاینت پایدار پروژه
 • فراهم کردن امکان کار والت با اکسچنج درون/برون زنجیره‌ای (که در فاز اول برای یک گروه خاص انجام می‌شود)
 • انتشار BEPهای مربوط به BTT و توکنیزه کردن پروتکل بیت تورنت.
 • افزودن قابلیت پشتیبانی از TRX و هر توکن TRC-10 یا TRC2-0 به والت.
 • شروع آزمایش‌های ادغام اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با شبکه

بدون شک اینها طرح‌های بلندپروازانه‌ای هستند و با توجه به اینکه در سه ماهه اول سال نیمی از راه طی شده، باید دید که تیم پروژه قادر به تکمیل گام‌های باقی مانده هست یا خیر اما تا امروز توسعه دهندگان ترون و بیت تورنت به موقع به همه اهدافشان رسیده اند که این یک نشانه مثبت و امیدوارکننده محسوب می‌شود.

خرید و ذخیره BTT

اشخاصی که در طرح فروش BTT شرکت نکرده و واجد شرایط دریافت توکن‌های ایردراپ نیستند، می‌توانند این توکن‌ها را از طریق اکسچنج‌ها خریداری کنند. با توجه به اینکه بیت تورنت پشت توکن BTT قرار دارد و این توکن از این جهت برتری‌های خاص خودش را دارد، این شرایط باعث شده که چندین اکسچنج مختلف از این توکن پشتیبانی کنند.

در حال حاضر مهم ترین اکسچنج‌هایی که امکان خرید BTT در آنها وجود دارد بایننس و آپ بیت هستند که در بایننس بیشتر می‌توانید این توکن را با BNB، USDT و BTC معاوضه کنید و در آپ بیت هم که یک اکسچنج کره‌ای است امکان مبادله این توکن با وون کره وجود دارد.

بعضی از اکسچنج‌هایی که امکان خرید توکن‌های BTT در آنها وجود دارد

در بقیه اکسچنج‌ها مثل Huobi Global و Bittrex هم امکان خرید و فروش BTT وجود دارد هر چند حجم معاملاتشان به طور قابل ملاحظه‌ای از بایننس کمتر است. اما این حجم از پشتیبانی برای توکنی که تازه ICO خودش را راه اندازی کرده و حجم معاملات آن در روز حدود 87 دلار است کاملاً متقاعد کننده است. البته این به معنای پرنوسان بودن این توکن نیست و برای معامله آن باید احتیاط کنید.

اگر توکن BTT خریدید و به دنبال جایی برای ذخیره آن هستید می‌توانید از هر والت ترونی که از توکن‌های TRC-10 پشتیبانی می‌کند استفاده کنید. در حال حاضر ترون والت و تراست والت هر دو تأیید کرده اند که از BTT پشتیبانی می‌کنند و آماده ایردراپ هستند.

نگرانی‌های موجود نسبت به بیت تورنت

هر چند پروتکل و پلتفرم بیت تورنت محبوبیت زیادی داشته و در دو دهه اخیر موفق ظاهر شده اند اما هنوز عملکرد آینده BTT مشخص نیست. ابهامات و تردیدهایی درباره نیاز به اضافه کرن فناوری بلاک‌چین به بیت تورنت و همچنین انتخاب شبکه ترون به عنوان بلاک‌چین این پروژه وجود دارد.

یکی از دلایل این تردیدها اقدامات یکی از مدیران قبلی بیت تورنت است که پس از خرید بیت تورنت توسط ترون استعفا داده و ادعا کرد که بلاک‌چین ترون چیزی جز "یک ماشین بازاریابی که روی یک لایه ظاهری از تکنولوژی برپا شده" نیست. او گفت که بلاک‌چین TRX قادر به تحمل حجم تراکنش‌های لازم برای کار کردن بیت تورنت نیست.

گمانه زنی‌هایی هم در جامعه کاربران وجود داشته مبنی بر اینکه موفقیت اولیه توکن BTT فقط به خاطر سروصدایی است که ترون برای تبلیغ این کوین بر پا کرد و این افزایش بها هیچ دلیل منطقی ندارد. بعضی از اجزای جامعه ترون تردید دارند که توکن BTT کاربردی واقعی داشته باشد و ادعا می‌کنند که بعید است کاربران بیت تورنت برای دریافت سرعت دانلود بیشتر، هزینه پرداخت کنند.

در نهایت ابهاماتی هم در رابطه با مجاز بودن درآمدزایی از طریق دانلود محتوای دارای حق کپی رایت وجود دارد چون چنین حرکتی طبق قانون آمریکا و خیلی از کشورهای دیگر جرم محسوب می‌شود.

نتیجه گیری

بیت تورنت یکی از اولین شبکه‌های غیرمتمرکز اینترنت بود و با 100 میلیون کاربران ماهانه به موفقیت خوبی رسید. حالا ترون کنترل بیت تورنت را در اختیار دارد و به دنبال اضافه کردن فناوری بلاک‌چین به این اکوسیستم و ایجاد یک مدل اقتصادی خودپایدار است که کاربران در آن برای دانلود و به اشتراک گذاشتن محتوا انگیزه دارند.

هر چند این ایده بزرگ و بلندپروازانه محسوب می‌شود اما ابهاماتی درباره ضرورت وجود آن ایجاد شده همچنین مجاز بودن به اشتراک گذاشتن و دانلود محتوای کپی رایت شده.

بدبینی‌هایی هم نسبت به افزایش سریع قیمت توکن BTT وجود دارد که برخی ادعا می‌کنند این افزایش بها حاصل تبلیغات و سروصداهای به پا شده توسط جاستین سان است و وقتی او دست از حمایت از این کوین بردارد، شاهد سقوط آن خواهیم بود.

بعضی دیگر هم  معتقدند که این سرویس محبوب اشتراک فایل یک دستاورد واقعی است و این حرکت شروع یک ماجرای موفقیت عظیم در صنعت بلاک‌چین خواهد بود.

اگر شما هم قصد خرید و سرمایه گذاری با توکن BTT را دارید باید دقت داشته باشید که در حال حاضر قیمت این توکن نسبت به دو هفته پیش بیش از 7 برابر شده. همچنین هر چند امیدهای زیادی به این پروژه وجود دارد اما حداقل چند ماه تا راه اندازی بعضی از قابلیت‌ها مانده و اگر حالا روی این پروژه سرمایه کنید هر چند در صورت موفقیت پروژه ممکن است به عنوان کاربری که زودتر از بقیه سرمایه گذاری کرده به سود زیادی برسید اما ریسک چنین سرمایه گذاری هم بالاست بخصوص با توجه به ابهامات موجود درباره این پروژه.

درباره ما

ارز ستاره نقره ای با تجربه فراوان در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال ، مستر کارت، ویزا کارت، وب مانی، پرفکت مانی و هر آنچه نیاز شما باشد همواره با بهترین قیمت ها و سریعترین تراکنش ها پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

تماس با ما

آدرس : گلستان، کردکوی
تلفن : 01734347707
ایمیل :info@47707.ir

 

شبکه های اجتماعی

 

Whatsapp Premium

جهت ارسال پیام در واتس اپ یکی از اپراتورها را انتخاب کنید

در واتس آپ با ما صحبت کنید
Close and go back to page

طراحی سایت : ایران مدرن